dersler


Herkes kendisi için yemek yapabilir; çünkü kendi ağız tadını en iyi kendisi bilir. İnsan başkaları için yemek yaparken biraz çekingenleşiyor. Beğendirmek beğenilmek kaygıları ön plana çıkmaya başlıyor. Aslında bu kaygılardan uzaklaşıp, yaptığımız yemeği, kendimize, ailemize, dostlarımıza “kendimizi kattığımız bir hediye” olarak ele aldığımızda yüklendiği anlam çok değişir.


Biz “yemek” konusuna bir bütün olarak bakıyoruz. Kullanılan malzemelerin dışında yemeği yaparken içinde bulunduğumuz keyif durumu da yemeğin tadını etkileyen ilave bir malzeme haline gelir. Bedenimizin, zihnimizin ve ruh durumumuzun sağlığı yediğimiz yemekten etkilenir. Yemeği pişirirken kullanacağımız malzemelerin ve düşüncelerimizin farkında olmanın, dolayısıyla seçmenin önemi bu noktada kendini gösteriyor ve sonucu etkiliyor.


Yemek pişirmeyi öğrenirken hayatta karşılaştığımız bizi zorlayan herhangi bir konuya nasıl yaklaşabileceğimizin ve çözebileceğimizin alıştırmasını da yaptığımızı düşünüyoruz. Öte yandan, sağlıklı beslenmenin ne anlama geldiğine dikkat çekmek istiyoruz. Yemek yapmayı ve yemeyi , modern yaşamın içinde hızlanmış bir zorunluluk olmaktan çıkartıp farklı bir duyumsama ve doyum alma süreci haline getirmek istiyoruz.


Peki bunun bir dersi olur mu? Evet, biz bunun hayatın hayhuyu içinde dikkatten kaçmış ama bizler için çok önemli, öğrenilebilir ve hayat kalitemizi doğrudan etkileyebilecek bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz.


Sözünü ettiğimiz biçimiyle yemek pişirme sürecini deneyimleyebileceğimiz bire bir veya küçük gruplar halinde dörder saatlik sohbet, yemek pişirme ve yeme zamanı sunuyoruz. Ayrıntılar için bizimle temas kurmanızı bekliyoruz.              


                                                                     Işık Polater -  Nur Ünlü