duyurular
Sanatla 50 Yıl - Prof.Dr. Jale Yılmabaşar

Yine kaçıranlar için. Farkında olunsun diye… Gidilemediyse de bilinsin diye…

Dile kolay 50 yıl. Sanat ile dolu dolu, coşkuyla üretilen 50 yıl. 1963 – 2013.

Jale Yılmabaşar, bale eğitimi ile başladığı sanat hayatına, Türkiye’nin ilk seramik profesörü olma onurunu yaşayarak devam ederken, ne üretmekten geri kalmış ne de kariyerini resim ile zenginleştirmekten. Üstelik, diploma sahibi olarak. Prof. Dr. Jale Yılmabaşar özgün kişiliği ile sanatçının kısıtlanamaz özgürlüğünü en cesur yansıtan sanatçılarımızdan. Bale ile güçlenen narin bedeni, toprak aşkı ile buluşunca, tonlarca çamur yoğururken, estetik, seramikte vücut bulmuş. Eserlerinden İstanbul’un hoyratlarının azizliğine uğrayanlar varsa da, seramik duvar panoları yıllara daha çok meydan okuyacağını ispatlamış durumda. FSM Köprüsüne kurban edilen atölye ve eserlerin bire bin verdiğini, sadece değer bilenler duysun isterim. Jale Yılmabaşar resimlerinde yıkım yok, hayat var. Yaşamanın vücut bulduğu anlamı hissettiriyor bana…

Sanatçının bilgisi ve izniyle, Galeri Işık sergi mekanında çektiğim fotoğraflardan oluşturduğum 50. Yıl Sergisinin seçkisini izlemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın lütfen.

Sergi mekanının fotoğraflama için pek uygun olmadığını ve fotoğrafların ziyaretçileri rahatsız etmemeye çalışarak çekildiğini söylemeliyim. 

Eserlerin her hakkı sanatçının kendisine aittir. Prof. Dr. Jale Yılmabaşar’ın izni olmadan kopyalanamaz.                    

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.500691530030186.1073741827.133308270101849&type=3