beslenme bilgileri
Dönüştüren Beslenme

 

“Dönüştüren Beslenme", bedenlerimizin, gönüllerimizin, zihinlerimizin ve ruhlarımızın, bize sunulan besini almaya açık ve istekli olmasıdır. Bunu gerçekleştirebilmek için, değerli ve almaya layık olduğumuza inanmamız gerekir.
— Hale Sofia Schatz

"Buda Size  Yemeğe Gelse" kitabından…(Sistem Yayıncılık,2005 İlk Basım)

Beslenmek, sadece hangi çeşit besini ne kadar yediğimizden ibaret bir eylem değil, çok daha fazla katmana sahip ve bedenlerimizin yanında hislerimizin, duygularımızın ve zihinlerimizin beslenmesini de kapsayan bir bütün.Yediklerimizin, hem beden, hem de ruh sağlığımıza çok derin etkileri var. Bu konuda alışkanlıklarımızı gözden geçirmek ve gözlemlemeye başlamak bize çok şey katacaktır.

“Buda Size Yemeğe Gelse” kitabında, Hale Sofia, "Dönüştüren Beslenme" ye nasıl geçebileceğimizle ilgili , beslenmenin ne anlama geldiğine dair  çok değerli bilgiler paylaşıyor.       

Hale Sofia Schatz’ın  www.heartofnourishment.com internet sitesindeki bilgilerden yaptığımız alıntı aşağıdadır.

Hangi besinler size yüksek enerji ve uzun süreli yakıt sağlar? Hangileri yaşam gücünüzü boşaltır? Onları yemeden önce, bazı  yemeklerin size ne his vereceğini nasıl bilebilirsiniz? Kendinizi nasıl besleyeceğinizi her an tam olarak nasıl kestirebilirsiniz?  Düzenli olarak, günlük "yediklerine dikkat gösterme alıştırması" yaparak. Piyasada gittikçe daha fazla miktarda sunulan işlenmiş gıdalar yoluyla, yetişkinlerde ve çocuklarda obezite dramatik derecede artmış durumda, sindirim sorunları da giderek daha sık rastlanır halde. Ciddi bir sağlık krizi ile karşı karşıya olduğumuz açık ve net. Sorunun cevabı, herneyse, bir diyete girmek değil. Rafine ve işlenmiş gıda tüketmeyi azaltmak ve “canlı” besin alımını artırmak kesinlikle insanın sağlığında iyileşme yaracaktır. Fakat, aslında daha fazlasına ihtiyacımız var. Kendimizi, kendi yaşamlarımızı amaç edinerek, odaklanarak, sevgiyle ve tutkuyla beslemeye ihtiyacımız var. Başka bir deyişle, ruhlarımızı beslemeye ihtiyacımız var.

Beslenmek, doğru besinleri almak, ne olursa olsun bir diyeti sıkı sıkıya izlemek değildir. Aslında,"Dönüştüren Beslenme" bir diyet hiç değildir; canlılık, açıklık, netlik, yaratıcılık, tutku,ve gelişim elde etmek için ihtiyaçlarınızı derinden dinlemek ve onlara cevap vermektir. Zamanla, "Dönüştüren Beslenme" yi  sürekli uygulamanız ; kendinize özen göstermek anlamında ihtiyaç duyduklarınızı tam bilen bir içsel bilgelik şeklinde sizi ödüllendirecektir.

Her bir lokmanız, dikkat göstermek için bir fırsattır.

Yemek ve kendimizi beslemek, nasıl bir ruhsal çalışma olabilir? “Dönüştüren Beslenme”, son derece pratik ve deneysel bir uygulamadır. Çok düzenli olarak besin tükettiğimizden dolayı, her gün ve günde bir çok kereler, içimize dikkat gösterme fırsatına sahibiz. Ağzınıza her bir şey attığınızda, farkında olma çalışması yapma şansınız var. Her lokma yemek, her yudum çay, uyanık olmak ve beslenme ihtiyaçlarınıza cevap verebilmek için bir davettir.

Hale Sofia Schaltz’ın “Beslenme Döngüsü”

Kimi, Nasıl, Neden, Ne ile besliyorsunuz?

 

Hale Sofia, yemek yerken kendimize aşağıdaki soruları sormamızın, bizi adım adım “Dönüştüren Beslenme” ye geçireceğini anlatıyor….

Kimi : Asılnda, gerçekte kimi besliyorsunuz? Duygularınızı mı? Bedeninizi mi? Ruhunuzu mu?

Nasıl : Kendinizi nasıl besliyorsunuz?  Arabada mı? Bir sofrada mı? Hızlıca mı? Yavaş yavas mı? Sevgiyle mi?

Neden : Neden kendinizi özellikle bu yemek veya içecek ile besliyorsunuz? Bunu, bedeninize ve zihninize yakıt olması için mi yapıyorsunuz? Kişisel ve ruhsal gelişime ilham vermek için mi?

Ne: Kendinizi ne ile besliyorsunuz? Yaşamsal özlü besinlerle mi?  İşlenmiş, pakette yiyeceklerle mi?