soslar
Kışlık Domates Sosu

Sıdıka Kormaz Hanımefendi usulü...

Eğer kış boyunca yemeklerinizde gerçek domates tadını almak istiyorsanız yapabileceğiniz bir şey var! Çok kolay bir konserve metodu ile, ağustos sonu eylül başı geldiğinde, istediğiniz kadar taze domates tadını bütün kış kullanmak üzere kavanozlara saklayabilirsiniz.

Bu konserve metodunu, bana çok sevgili, bedeni yaşlı ruhu genç bir dostum öğretti. Aynı yöntemle çok az şeker kullanarak yine aylar boyu saklayabileceğiniz reçeller de hazırlayabilirsiniz...

Sosun tarifine gelirsek: size başlangıç için en az bir 5 kg. domates lazım. Alınacak domates çeşidi, sosa en uygun olan, küçük ve uzun “italyan” ya da “roma” domatesi diye geçen domates... Bu domatesler etli oluyor, çok fazla sulanmıyor ve aynı zamanda tadları müthiş.

Ayrıca, 4-5 adet temiz ve yeni kapaklı cam kavanoza ihtiyacınız var. Bir de tencereye... Bütün gerekli malzeme bu.

Yapılışı:

* Domatesleri yıkayın, baş kısımlarını çıkararak 4 e bölün ve robotta çekin. Domatesleri ne büyüklükte çekeceğinize siz karar verin, yemek yaparken domatesleri nasıl görmek istiyorsanız ona göre ayarlama yapın.

*Doğranmış domatesleri bir tencereye alın. Orta ateşte pişmeye bırakın. Kapak kapamayın. Domateslerin rengi canlı kırmızıdan pişmiş kırmızıya dönünceye kadar pişirin. Başlangıçta tencerenin üstünde  köpükleşme olacaktır; domatesler pişmeye başladığında köpükler de yok olacaktır.

 

Domates tenceresi kaynarken, hazırlamış olduğunuz temiz ve kuru kavanozlardan birini, küçük bir tabağın üzerine oturtarak ve uygun büyüklükte bir kepçe kullanarak, sıcak sıcak domatesle doldurun. Kavanozun kenarlarına biraz domates bulaşacaktır, problem etmeyin; o konuyu daha sonra halledebilirsiniz. Bu noktada önemli olan domates sosunun çok sıcakken kavanoza konulması ve kavanozu ağzına kadar doldurmanız.  Bunu yaptıktan sonra, küçük tabağı setinizin üzerine koyun. Bu noktada çok dikkatli ve titiz olmalısınız; çünkü şu anda bir “konseve etme işlemi ” gerçekleştirmektesiniz.

Fotografta gördüğünüz gibi, sonuna kadar doldurulmuş cam kavanozun ağız kısmının üst ve yanlarını bir kağıt pecete ile temizleyin; hiçbir bulaşık parça kalmasın. Amaç kavanoz kapağının hava almasına engel olacak şekilde tam olarak kapanmasını sağlamak. Bu arada kavanoz kapaklarınızın da yeni ve temiz olmasına dikkat edin. Kavanozun etrafındaki bulaşmış domates sosu ile şu anda henüz ilgilenmeyin. Mümkün olduğunca çabuk olarak, kavanoz kapağınızı sıkıca kapayın.

Şu anda önünüzde çok sıcak bir sos kavanozu var. Nemli bir bezle kavanozun yanlarındaki domatesleri silip temizleyin.

* Kavanozu yerleştirmek için bir tepsi ayarlayın. Kavanozunuz çok sıcak olduğundan, bir bez veya havlu yardımı ile tutup, baş aşağı olarak ayarladığınız tepsiye yerleştirin. Konserve etme işleminin son aşaması bu; kavanozun içindeki hava yavaş yavaş kapaktan süzülüp çıkıyor ve sosun içinde, onu aylar boyunca koruyan havasız ortam oluşuyor.

* Sos kavanozlarınızı en az bir gece bu şekilde bekletin. Eğer işlemde bir hata varsa, sabah hatalı kavanozlarınızdan sosun sızdığını göreceksiniz. O zaman sosu yeniden kaynatıp aynı işemi tekrar etmeniz gerekir.

* İşlemi başarı ile tamamladığınızın bir göstergesi, kavanozları elinize aldığınızda kapaklarının içbükey bir görünüm almış olmasıdır.

* Yaptığınız sos kavanozlarınızı kiler dolabınızın bir rafına ya da serin ve kuru bir yere dizebilir ve onlara bakmaktan bile zevk almaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanmış domates sosunun bir seneden de fazla dayandığı tecrübe ile sabittir.

* Dilerseniz domates sosunuzu, içine kırmızı kapya ya da yeşil biber ekleyerek karışık da hazırlayabilirsiniz.