Fırında Yumurtasız Kabak Mücveri


Kabak mücverini kızartmadan yapmak önemli, zira çok hafif bir mücver bu. Sıcak yaz günleri için ideal bir yemek... Kabağın en lezzetli çeşitlerinden biri mücver, üstelik hem sıcak hem soğuk yenebiliyor; ilk pişirdiğinizde sıcak, ertesi öğün soğuk olarak, en fazla iki öğünde tüketmek üzere miktar ayarlamak mümkün.
Aynı tarif, kabak yerine farklı sebzeler denenerek de uygulanabilir; biz de denedikçe sizlerle çeşitleri paylaşacağız.
Bu mücverde kullanılan unu da kendi zevkinize göre seçebilirsiniz; mısır unu, tam buğday unu, nohut unu, vb karışımları... Ayrıca, tarife kendi ağız tadınıza göre peynir çeşitleri rendesi, v.s de ekleyip kendi mücverinizi yaratabilirsiniz.

Malzemeler:


5 orta boy kabak

1 1/2 bardak un  (1 bardak mısır unu + 1/2 bardak tam buğday unu)

1/2 bardak zeytinyağı (ya da fındık yağı)

1 tatlı kaşığı tuz


1/2 tatlı kaşığı karabiber


2-3 kaşık ince doğranmış maydanoz-dereotu karışımı


1-2 tatlı kalığı kuru nane


1-2 tatlı kaşığı susam (isteğe bağlı)Yapilışı
 


1.Fırını 180 C de, turbo ayarında çalıştırın.


2.Kabakları yıkayın, kurulayın, gerekirse kabuklarını soyun. Orta incelikte rendeleyin. Rende dişinin çok ince olmamasına özellikle dikkat edin, kabakların sulanmasını istemiyoruz; öyle olursa toparlamak için daha çok un gerekir. Çok büyük diş de kullanmamalı, mücverin fırında kalma süresi uzamasın , kolay pişsin. Aşağıda rende dişi için bir referans resim göreceksiniz.

,


3. Rendelenmiş kabaklara , diğer tüm malzemeleri, unu, kara biberi, tuzu, yağı, maydanoz dereotunu, kuru naneyi  ve başka ne malzeme kullanacaksanız, tümünü ilave edin ve elinizle bir hamur yapın.


4. Fırın tepsisine pişirme kağıdı serin. Kağıdı sermeden önce fırın tepsisini hafifçe ıslatırsanız, iyi bir sonuç alırsınız.


5. Mücverlerinizi yaklaşık 10 cm. çapında yassı yuvarlak biçimlerde şekillendirin, yaklaşık 8-10 adet büyük boy mücver elde edeceksiniz. Fırın tepsisini orta rafa yerleştirin.


6. 20-25 dk. sonra mücverler pişmiş olacaktır. Fırını açıp  pişip pişmediğini kontrol ederken , mücverlerin yumuşak olduğunu göreceksiniz; yanılmayın ve tepsiyi fırından çıkartmakta gecikmeyin. Sizin izlemeniz gereken, altın sarısı bir renk elde etme noktasına gelmektir.


7. Tepsiyi fırından çıkarıp  10-15 dakika bekletin, ondan sonra mücverleri çıkarıp servis edin. Bu arada onlar ılınıp kendini toplamış ve tam yenilecek kıvama gelmiş olacaklar.    

başlangıçlar çorbalar ekmekler-çörekler salatalar yemekler börekler reçeller tatlılar makarnalar-pilavlar soslar içecekler